+90 364 221 67 67 +90 537 788 45 19 [email protected]

Bonding dişte hasara neden olmadan, diş üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan beyaz kompozit doğu malzemelerinin dişe yapıştırılmasıyla uygulanır. Hastada dişlerin arasındaki küçük aralıklar, küçük şekil bozuklukları bulunduğunda, dişler kesilmeden bonding malzemesi kullanılarak, dişlerin üzerine ilaveler yapılır. Diş hekimi bir heykeltıraş gibi kişinin gülüşüne uygun bir şekilde dişlerin yeniden şekillenmesini ve esteik bir görüntüyü yeniden şekillendirir. Dişlerde olan küçük, ufak tefek bozulmalar için bonding uygulamaları tercih edilebilir. Sorunların büyük olması halinde, lamineler ve porselen kronlar tercih edilebilir.

BONDİNG UYGULAMALARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Dişlere yeniden şekil verilirken, herhangi bir kesme işlemi yapılmamaktadır. Bu bonding uygulamalarının en büyük avantajı kabul edilir. Özellikle dişlerinde aralık olan kişilerde, yan dişlerin kesilmesine gerek kalmadan bonding uygulaması yapılarak, bu aralık bölge yarım saat gibi kısa sürede kapatılabilir.
  • Ağızda dişlerin gereğinden kısa olması kişilerin daha yaşlı görünüme sahip olmalarına neden olur. Kişilerin konuşma, gülme gibi eylemlerinde dişleri görünmüyorsa, bonding sayesinde boyları uzatılır ve daha dinamik bir görünüm sağlanır. Bu sayede görsel açıdan güzel dişlere sahip olunabilir.
  • Kişinin dişleri çok sarı bir görüntüde olabilir ayrıca ön dişlerde çürük veya kırıklar varsa yine yapılacak bonding uygulaması sayesinde daha beyaz ve diğer dişlerden ayırt edilmeden güzel bir gülüşe sahip olunabilir.
  • Hastanın lamine porselen veya full estetik porselen gibi nispeten daha maliyet gerektiren tedavileri düşünememesi durumunda da bonding uygulamaları daha mantıklı olabilir.
  • Daha sonra lamine porselen kaplama yapılmasını düşünen hastaya, önceden bonding uygulaması yapılıp nasıl bir görüntü ile karşılaşacağımızı gösterme şansını elde edebiliriz.

BONDİNG UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Koruyucu diş hekimliğinde en fazla kullanılan bonding uygulamalarında, dişlerin rengini değiştirmek, dişlerin şeklini değiştirmek, dişleri büyütmek ya da dişlerde olan kusurları gidermek için, dişlere bazı ilaveler yapılır. Bu ilaveler dişlerin özelliğine en yakın malzemelerle yapılır. Dişlerdeki mikrofil alanlar cilalanır ve kompozit dolguları yapıştıracağımız adesivler dişe sürülür. Daha sonra kompozit dolgularla dişler şekillendirilmeye başlanır. Bu şekilde dişler lekelenmelere karşı daha dayanıklı hale getirilir. Bonding uygulaması yaklaşık 1-1,5 saatte aynı seansta tamamlanır. 6 aylık rütin kontroller esnasında tüm dişlerde olduğu gibi bonding yapılmış dişler de takip altında tutularak gerekirse cilalanır.

Genellikle bonding uygulanan dişlerde herhangi bir problem gözükmese de, özellikle çay, kahve gibi renkli içecekleri yiyecekleri fazla tüketen hastalarımızda bazı sararmalar gözlenebilir. Ancak yapılacak cila işlemi ile rahatlıkla giderilir.